DBMS چیست؟

DBMS چیست؟

علی مرادی

یک سیستم مدیریت پایگاه داده (DBMS) یک نرم افزار سیستمی برای ایجاد و مدیریت بانک های اطلاعاتی است. DBMS این امکان را برای کاربران نهایی ایجاد ، خواندن ، به روزرسانی و حذف داده ها در یک پایگاه داده فراهم می کند. DBMS در اصل به عنوان واسط بین بانک اطلاعاتی و کاربران نهایی یا برنامه های کاربردی عمل می کند ، اطمینان حاصل می کند که داده ها بطور مداوم سازمان یافته و به راحتی در دسترس قرار دارند.

در ادامه با ما در شتابان هاست همراه باشید.

امکانات:

DBMS سه چیز مهم را مدیریت می کند: داده ها ، موتور دیتابیس که دسترسی ، قفل و تغییر داده ها را امکان پذیر می کند و شمای بانک اطلاعاتی که ساختار منطقی بانک اطلاعات را تعریف می کند. این سه عنصر اساسی به فراهم آوردن همزمانی ، امنیت ، یکپارچگی داده ها و رویه های یکنواخت اجرای داده کمک می کند. وظایف معمول مدیریت پایگاه داده پشتیبانی شده توسط DBMS شامل مدیریت تغییر ، نظارت بر عملکرد / تنظیم و تهیه نسخه پشتیبان و بازیابی است. بسیاری از سیستم های مدیریت پایگاه داده همچنین وظیفه بازگرداندن خودکار ، راه اندازی مجدد و بازیابی و همچنین ورود به سیستم و ممیزی فعالیت در پایگاه های داده را بر عهده دارند.

DBMS شاید برای ارائه نمای متمرکز از داده هایی که توسط چندین کاربر ، از مکانهای مختلف و به روش کنترل شده قابل دسترسی است ، بسیار مفید باشد. یک DBMS می تواند آنچه داده کاربر نهایی را می بیند محدود کند ، و همچنین اینکه کاربر نهایی چگونه می تواند داده ها را مشاهده کند ، نمایش بسیاری از طرحواره پایگاه داده واحد.

DBMS می تواند مستقل از داده های منطقی و فیزیکی ارائه دهد. تا زمانی که برنامه ها از رابط برنامه نویسی برنامه (API) برای پایگاه داده ای که توسط DBMS تهیه شده استفاده می کنند ، توسعه دهندگان مجبور نخواهند بود که برنامه ها را فقط به دلیل تغییر در دیتابیس تغییر دهند.

در یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای (RDBMS) ، که بیشترین استفاده از DBMS است ، این API SQL است ، یک زبان برنامه نویسی استاندارد برای تعریف ، محافظت و دسترسی به داده ها در RDBMS است.

DBMS چیست؟

مزایای استفاده از DBMS:

برای ذخیره و مدیریت داده ها از DBMS بخرید و از مزایای آن استفاده کنید ، اما همچنین سربار نیز خواهد بود. یکی از بزرگترین مزایای استفاده از DBMS این است که به کاربران نهایی و برنامه نویسان برنامه اجازه می دهد تا ضمن مدیریت یکپارچگی داده ، به همان داده ها دسترسی داشته و از آنها استفاده کنند. وقتی می توان به جای ایجاد تکرارهای جدید از همان داده های ذخیره شده در پرونده های جدید ، برای هر برنامه جدید ، داده ها بهتر و محافظت می شوند. DBMS یک فروشگاه مرکزی از داده ها را فراهم می کند که توسط چندین کاربر به روشی کنترل شده قابل دسترسی است.

ذخیره سازی مرکزی و مدیریت داده ها در DBMS فراهم می کند:

 • انتزاع داده ها و استقلال.
 • امنیت داده ها.
 • مکانیسم قفل برای دسترسی همزمان.
 • یک کنترل کننده کارآمد برای تعادل نیازهای برنامه های مختلف با استفاده از همان داده ها.
 • توانایی بهبودی سریع از تصادفات و خطاها ، از جمله شروع مجدد و بازیابی.
 • قابلیت های یکپارچگی داده های قوی.
 • ورود به سیستم و حسابرسی فعالیت.
 • دسترسی ساده با استفاده از یک API استاندارد.
 • روش های مدیریت یکسان برای داده ها.
 • یکی دیگر از مزیت های DBMS این است که می تواند برای تحمیل یک سازمان منطقی و ساختاری بر روی داده ها استفاده شود. یک DBMS برای پردازش مقادیر
 • زیادی از داده ها مقیاس اقتصادی را فراهم می کند زیرا برای چنین عملیاتی بهینه شده است.

در ادامه:

DBMS همچنین می تواند دیدگاه های زیادی را درباره یک طرح واحد داده دات کام ارائه دهد. یک نمای ، داده هایی را که کاربر می بیند و کاربر چگونه داده را مشاهده می کند ، تعریف می کند. DBMS سطحی از انتزاع بین طرح مفهومی را ارائه می دهد که ساختار منطقی پایگاه داده و طرح فیزیکی را توصیف می کند که پرونده ها ، ایندکس ها و سایر مکانیسم های فیزیکی مورد استفاده در پایگاه داده را توصیف می کند. هنگامی که از DBMS استفاده می شود ، با تغییر الزامات تجاری ، سیستم ها می توانند بسیار راحت تر اصلاح شوند. دسته های جدیدی از داده ها بدون ایجاد اختلال در سیستم موجود می توانند به بانک اطلاعاتی اضافه شوند و برنامه ها از نحوه ساخت و ذخیره داده ها عایق بندی می شوند.

البته ، یک DBMS برای ارائه این مزایا باید کارهای اضافی انجام دهد ، از این طریق سربار را به همراه خواهد داشت. DBMS از حافظه و CPU بیشتری نسبت به یک سیستم ذخیره سازی ساده فایل استفاده می کند و انواع مختلف DBMS ها به انواع مختلف و سطح منابع سیستم نیاز دارند.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

ما را در شتابان هاست دنبال کنید.

ارسال دیدگاه جدید