RDBMS چیست؟

RDBMS چیست؟

علی مرادی

یک relational database management system یا (RDBMS) یک نوع رایج از بانک اطلاعاتی است که داده ها در جداول ذخیره می شود.

متوجه خواهید شد که بیشتر بانک های اطلاعاتی که این روزها در مشاغل مورد استفاده قرار می گیرند ، برخلاف یک فایل مسطح یا پایگاه داده سلسله مراتبی ، پایگاه داده های رابطه ای هستند.

بانک های اطلاعاتی رابطه ای قدرت رسیدگی به تعداد زیادی از داده ها و نمایش داده های پیچیده را دارند ، در حالی که یک پرونده مسطح فضای و حافظه بیشتری را اشغال می کند و کارایی کمتری دارد.

بنابراین پایگاه داده های مدرن از چندین جدول به عنوان استاندارد استفاده می کنند. داده ها در تعداد زیادی جدول و یا “روابط” ذخیره می شوند. این جداول به سطرها (رکوردها) و ستون ها (فیلدها) تقسیم می شوند.

دقیقاً مانند روابط بین داده ها در نمودار روابط یک نهاد ، جداول موجود در پایگاه داده رابطه می تواند به چند روش مرتبط باشد:

 • ویژگی های یک جدول ضبط ممکن است به یک جدول در جدول دیگر مرتبط باشد.
 • یک جدول می تواند در جدول دیگری به بسیاری از سوابق مرتبط باشد.
 • بسیاری از سوابق جدول ممکن است مربوط به بسیاری از سوابق در جدول دیگری باشد.

در ادامه با ما در شتابان هاست همراه باشید.

کوئری SQL چیست؟

کوئری SQL نحوه دسترسی به داده ها است. SQL مخفف Structured Query Language است.

با استفاده از یک کوئری SQL ، می توانید جداول ایجاد و حذف یا تغییر دهید و همچنین داده ها را از جداول موجود انتخاب کرده ، درج کنید و حذف کنید.

مزایای RDBMS:

اگر می خواهید یک سیستم ذخیره سازی داده طراحی کنید که مدیریت بسیاری از اطلاعات را آسان می کند و مقیاس پذیر و انعطاف پذیر است ، بانک اطلاعاتی رابطه ای شرط خوبی است.

 • قابلیت مدیریت: برای مبتدیان ، دستکاری RDB آسان است. هر جدول از داده ها بدون ایجاد اختلال در دیگران قابل بروزرسانی است.
  همچنین می توانید مجموعه خاصی از داده ها را با یک گروه به اشتراک بگذارید ، اما دسترسی آنها به دیگران را محدود کنید – مانند اطلاعات محرمانه درباره کارمندان.
 • انعطاف پذیری: اگر شما نیاز به به روزرسانی داده های خود دارید ، فقط باید یک بار این کار را انجام دهید – بنابراین دیگر نیازی به تغییر چندین فایل یک بار نیست.
  و گسترش بانک اطلاعاتی بسیار ساده است. اگر سوابق شما در حال رشد هستند ، یک بانک اطلاعاتی رابطه ای به راحتی امکان پذیر است تا با داده های خود رشد کند.
 • جلوگیری از خطاها: در بانک اطلاعاتی رابطه ای جایی برای خطا وجود ندارد زیرا بررسی اشتباهات در برابر داده ها در سایر قسمت های سوابق کار ساده است. و از آنجا که هر قطعه اطلاعات در یک نقطه ذخیره می شوند ، شما مشکلی در نسخه های قدیمی داده های پوشاننده تصویر ندارید.

چالش های RDBMS:

 • مقیاس پذیری: زیرا پایگاه داده های رابطه ای روی یک سرور واحد ساخته شده اند. این بدان معناست که برای مقیاس گذاری ، باید سخت افزار گران تری را با قدرت ، ذخیره و حافظه بیشتر خریداری کنید.
 • عملکرد: رشد سریع در حجم ، سرعت ، تنوع و پیچیدگی داده ها حتی روابط پیچیده تری ایجاد می کند. بانکهای اطلاعاتی رابطه ای به سختی ادامه می دهند ، که می تواند عملکرد را کند کند.
 • روابط: بانکهای اطلاعاتی روابط در واقع روابط بین عناصر را ذخیره نمی کنند ، و این باعث می شود ارتباط بین داده های شما متکی به سایر اتصالات باشد.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

ما را در شتابان هاست دنبال کنید.

ارسال دیدگاه جدید