هاست نیم یا hostname چیست؟

هاست نیم یا hostname چیست؟

علی مرادی

هاست نیم یک برچسب است که به یک دستگاه (هاست) در یک شبکه اختصاص داده شده است. این یک دستگاه را از یک دستگاه دیگر در یک شبکه خاص یا از طریق اینترنت متمایز می کند. hostname رایانه در شبکه خانگی ممکن است چیزی شبیه به لپ تاپ جدید یا FamilyPC باشد.

hostname ها توسط سرورهای DNS نیز مورد استفاده قرار می گیرند بنابراین می توانید با یک نام مشترک و به راحتی به خاطر بسپارید به یک وب سایت دسترسی پیدا کنید. به این ترتیب برای افتتاح یک وب سایت نیازی به یادآوری یک رشته اعداد (یک آدرس IP) نیست.

در ادامه با ما در شتابان هاست همراه باشید.

مثال هایی از هاست نیم:

هر یک از موارد زیر مثالی از نام دامنه کاملاً واجد شرایط است که hostname آن در کنار آن نوشته شده است:

  • www.google.com: www
  • images.google.com: images
  • products.office.com: products
  • www.microsoft.com: www

hostname (مانند محصولات) متنی است که قبل از نام دامنه قرار دارد (به عنوان مثال office) ، متنی است که قبل از دامنه سطح بالا (.com) وجود دارد.

چگونه یک هاست نیم را در ویندوز پیدا کنیم؟

اجرای هاست نیم از Command Prompt ساده ترین راه برای نشان دادن هاست نیم رایانه است.

استفاده از دستور ipconfig برای اجرای ipconfig / all روش دیگری است. این نتایج جزئیات بیشتری دارند و علاوه بر hostname ، اطلاعاتی را نیز شامل می شوند که ممکن است به آن علاقه نداشته باشید.

دستور net view ، یکی از چندین دستور خالص ، روش دیگر برای دیدن hostname شما و نامهای میزبان سایر دستگاه ها و رایانه ها در شبکه شما است.

نحوه تغییر هاست نیم در ویندوز:

روش آسان دیگر برای دیدن hostname رایانه ای که از آن استفاده می کنید از طریق System Properties است که به شما امکان می دهد hostname را نیز تغییر دهید.

از پیوند Advanced system در داخل applet System در Control Panel می توان به ویژگیهای سیستم دسترسی پیدا کرد. یا ، Win + R را فشار دهید و سپس control sysdm.cpl را تایپ کنید تا به صفحه صحیح بروید.

نحوه مشاهده و تغییر هاست نیم در لینوکس:

برای مشاهده hostname در لینوکس تنها کافی است دستور hostname را تایپ کنید.

برای تغییر هاست نیم نیز کافی است تا در کنار دستور hostname نام جدید را تایپ کنید به عنوان مثال ما قصد داریم تا هاست نیم یک سرور لینوکسی را به shetabanhost تغییر دهیم بنابراین از دستور زیر استفاده می کنیم:

hostname shetabanhost

جمع بندی:

ما در این مقاله شما را با hostname و نحوه تغییر آن آشنا کردیم.

hostname ها نمی توانند یک فاصله داشته باشند همچنین اشکال نیز مورد قببول نیست و تنها حروف الفبا و اعداد بدون فاصله قابل قبول است.

امیدوارم این مقاله براتون مفید بوده باشه.

ما رو تو شتابان هاست دنبال کنید. 🙂

ارسال دیدگاه جدید