بهترین مدیر بسته ها Node.js برای لینوکس

بهترین مدیر بسته ها Node.js برای لینوکس

علی مرادی

Node.js یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی است که صنعت توسعه نرم افزار را در سراسر جهان تکان می دهد. هنگام توسعه و استفاده از برنامه های Node.js ، یکی از نرم افزارهای رایج که توسعه دهندگان و کاربران عمومی همیشه به آن اعتماد می کنند ، مدیر بسته است. مدیر بسته Node.js با مخازن بسته آنلاین (که شامل کتابخانه ها ، برنامه ها و بسته های مربوط به Node.js است) ارتباط برقرار می کند و از بسیاری جهات از جمله نصب بسته و مدیریت وابستگی به شما کمک می کند. برخی از مدیران بسته از اجزای مدیریت پروژه نیز برخوردار هستند.

به عنوان مثال ، اگر در حال نوشتن یک برنامه تحت وب هستید و می دانید که یک کتابخانه خارجی رایگان که قابلیت معینی را در برنامه شما پیاده سازی می کند ، از قبل در مخزن عمومی وجود دارد ، می توانید از یک مدیر بسته استفاده کنید تا آن را بر روی سیستم خود در فهرست برنامه ها نصب کرده و ادغام کنید. مدیر بسته به شما کمک می کند تا کتابخانه را به عنوان یک وابستگی برای برنامه شما تعیین کنید ، بنابراین هر سیستمی که برنامه نصب شده باشد ، کتابخانه نیز نصب می شود تا برنامه به درستی کار کند.

در این مقاله ، ما مدیر بسته ها برتر Node.js را بررسی می کنیم که می توانید روی سیستم لینوکس نصب کنید. در ادامه با ما در شتابان هاست همراه باشید.

NPM – مدیر بسته Node.js:

npm نیازی به معرفی در اکوسیستم Node.js ندارد. اما npm چیست؟ npm ترکیبی از موارد زیادی است – مدیر بسته Node ، رجیستری npm و مشتری خط فرمان npm.

اول ، npm یک مدیر بسته Node.js کراس پلت فرم است که برای کمک به توسعه دهندگان جاوا اسکریپت برای به اشتراک گذاشتن آسان کدهای خود در قالب بسته ها ایجاد شده است. برای نصب و انتشار بسته ها ، توسعه دهندگان از یک مشتری خط فرمان به نام npm استفاده می کنند که برای مدیریت نسخه و مدیریت وابستگی نیز استفاده می شود. روی لینوکس و سایر سیستم های مشابه UNIX ، ویندوز و macOS قابل اجرا است.

علاوه بر این ، npm همچنین مخزن آنلاین ایمنی برای انتشار پروژه های منبع باز Node.js مانند کتابخانه ها و برنامه ها است. این یکی از محبوب ترین و بزرگترین ثبت های نرم افزارهای منبع باز در وب است. می توانید از آن به صورت رایگان استفاده کنید ، گزینه ای که به شما امکان می دهد بسته های عمومی ایجاد کنید ، به روزرسانی ها را منتشر کنید ، وابستگی های خود را بررسی کنید و کارهای بیشتری انجام دهید.

متناوباً ، می توانید برای npm Pro ثبت نام کنید تا از یک تجربه توسعه برتر که دارای مزایای زیادی مانند مخازن خصوصی است ، بهره مند شوید. تیم های بزرگ توسعه ای که روی پروژه های مهم تجاری کار می کنند می توانند npm Enterprise را انتخاب کنند که به آنها امکان می دهد بسته های داخلی را که به صورت عمومی به اشتراک گذاشته نمی شود ، تهیه کنند.

سرویس گیرنده خط فرمان npm با بسته Node.js توزیع می شود ، این بدان معنی است که هنگام نصب Node.js بر روی سیستم لینوکس خود ، npm نیز به طور خودکار نصب می شود. جالب اینجاست که npm برای نصب سایر مدیر بسته های Node.js که در زیر توضیح داده شده استفاده می شود.

npm همچنین از امنیت JavaScript پشتیبانی می کند ، npm را با ابزارهای شخص ثالث مانند سیستم های CI / CD (ادغام مداوم / تحویل مداوم) و موارد دیگر پشتیبانی می کند.

برای نصب آخرین نسخه Node.js و NPM روی سیستم های لینوکس ، دستورات مربوط به توزیع لینوکس مربوطه را دنبال کنید.

نصب NPM در دبیان و اوبونتو:

curl -sL https://deb.nodesource.com/setup_14.x | sudo -E bash -
 sudo apt-get install -y nodejs

نصب NPM در CentOS ، RHEL و Fedora:

curl -sL https://rpm.nodesource.com/setup_14.x | bash -
 yum -y install nodejs
یا
 dnf -y install nodejs

Yarn – مدیر بسته Node.js:

Yarn نه تنها یک مدیر بسته سریع ، مطمئن ، قابل اعتماد و منبع باز است بلکه یک مدیر پروژه برای پروژه های پایدار و قابل تولید مجدد نیز می باشد. Yarn در همه جا کار می کند: در لینوکس ، ویندوز و macOS و سایر سیستم عامل های مشابه UNIX که از Node.js پشتیبانی می کنند.

به عنوان یک مدیر بسته ، به شما امکان می دهد کد خود را از طریق یک بسته با سایر توسعه دهندگان در سراسر جهان به اشتراک بگذارید. به همین ترتیب ، می توانید از کدهای سایر توسعه دهندگان در برنامه خود نیز استفاده کنید.

Yarn با استفاده از این امکان که از پروژه های کوچک ، متوسط ​​تا بزرگ مونورپو استفاده کنید ، از فضاهای کاری پشتیبانی می کند و شما را قادر می سازد پروژه خود را به sub-components های ذخیره شده در یک مخزن تقسیم کنید. یکی دیگر از ویژگی های اصلی Yarn حافظه پنهان آفلاین است که به آن اجازه می دهد حتی در هنگام خرابی شبکه نیز به خوبی کار کند.

Yarn همچنین با یک API مدولار عرضه می شود که می تواند از طریق افزونه ها توسعه یابد. می توانید از افزونه های رسمی استفاده کنید یا خودتان بنویسید. از پلاگین ها می توان برای افزودن ویژگی های جدید ، لینک دهنده های جدید ، دستورات جدید ، ثبت نام در برخی از رویدادها استفاده کرد و می توان آنها را با یکدیگر ادغام کرد. علاوه بر این ، از یک API Plug’n’Play یا (PnP) بهره می برد که به شما امکان می دهد در زمان اجرا tree وابستگی را درون بینی کنید.

برای نصب آخرین نسخه Yarn در سیستم های لینوکس ، ابتدا باید Node.js را روی سیستم نصب کرده و سپس Yarn را با استفاده از دستورات زیر روی توزیع لینوکس مربوطه نصب کنید.

نصب Yarn در دبیان و اوبونتو:

curl -sS https://dl.yarnpkg.com/debian/pubkey.gpg | sudo apt-key add -
 echo "deb https://dl.yarnpkg.com/debian/ stable main" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/yarn.list
 sudo apt update
 sudo apt install yarn

نصب Yarn در CentOS ، RHEL و Fedora:

curl --silent --location https://dl.yarnpkg.com/rpm/yarn.repo | sudo tee /etc/yum.repos.d/yarn.repo
 rpm --import https://dl.yarnpkg.com/rpm/pubkey.gpg
 yum install yarn
یا
 dnf install yarn

Pnpm – مدیر بسته Node.js:

pnpm یک مدیر بسته سریع ، کارآمد در فضای دیسک و منبع باز است. این کراس پلتفرم است و در لینوکس ، ویندوز و macOS کار می کند. برخلاف npm و Yarn که دایرکتوری flat node_modules را ایجاد می کنند ، pnpm کمی متفاوت عمل می کند: این یک طرح node_modules غیر مسطح ایجاد می کند که از پیوندهای نمادین برای ایجاد ساختار تو در تو وابستگی استفاده می کند.

پرونده های داخل node_modules از یک حافظه ذخیره شده با آدرس محتوا پیوند داده می شوند. این روش کارآمد است که شما را قادر می سازد تا فضای گیگابایت دیسک را ذخیره کنید.

رویکرد غیر مسطح node_modules همچنین pnpm را هنگام مدیریت وابستگی سختگیرانه تر می کند ، این اجازه را می دهد تا یک بسته فقط به وابستگی های مشخص شده در فایل package.json خود دسترسی داشته باشد. این برنامه همچنین دارای پشتیبانی داخلی برای فضاهای کاری است به این معنی که می توانید یک فضای کاری ایجاد کنید تا چندین پروژه را در یک مخزن واحد متحد کند.

نکته مهم ، pnpm به راحتی می تواند در برنامه های مختلف CI مانند Travis ، Semaphore ، AppVeypr و Sail CI مورد استفاده قرار گیرد. و می توانید پروژه خود را به گونه ای پیکربندی کنید که سایر کاربران فقط از pnpm استفاده کنند اما از سایر مدیران بسته Node.js در بالا استفاده نمی کنند ، به عنوان مثال ، وقتی کسی قصد اجرای “نصب npm” یا “نصب Yarn ” را دارد.

pnpm همچنین از نام های مستعار پشتیبانی می کند که به شما امکان می دهد بسته هایی با نام های سفارشی ، تکمیل برگه خط فرمان را نصب کنید و از یک پرونده قفل به نام pnpm-lock.yaml استفاده می کند.

ساده ترین راه برای نصب pnpm استفاده از مدیر بسته npm است.

نصب Pnpm در دبیان و اوبونتو:

sudo npm install -g pnpm

نصب Pnpm در CentOS ، RHEL و Fedora:

npm install -g pnpm

جمع بندی:

در این مقاله ، ما مدیران بسته برتر Node.js را که می توانید در Linux نصب کنید ، بررسی کردیم. ما می خواهیم نظرات شما را در مورد این مقاله بدانیم ، آنها را از طریق فرم بازخورد زیر با ما در میان بگذارید.

امیدوارم این مقاله براتون مفید بوده باشه.

ما رو تو شتابان هاست دنبال کنید. 🙂

ارسال دیدگاه جدید