کند بودن TTFB و دلایل آن

کند بودن TTFB و دلایل آن

علی مرادی

دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود وب سایت شما کند باشد.  Time to first byte یا (TTFB) و respectively time to last byte یا (TTLB) ، برای HTML اولیه توضیحی است که می خواهیم در این پست به آن توجه کنیم.

در بیشتر موارد ، ما در مورد چگونگی بهینه سازی سایت خود مانند به حداقل رساندن CSS یا فشرده سازی تصاویر صحبت می کنیم. این یک جنبه بسیار مهم برای داشتن یک وب سایت سریع است اما دلایل خوبی نیز برای بهینه سازی سایر موارد دیگر سایت نیز وجود دارد. فقط تصور کنید که یک کوئری دیتابیس کند وجود دارد که لود صفحه را به تأخیر می اندازد. سناریوهای دیگر این است که سرور مبدا شما به دلیل اجرای ناکارآمد کد به حد خود می رسد و کند می شود.

در ادامه با ما در شتابان هاست همراه باشید.

TTFB چیست؟

TTFB ، مخفف Time to first byte است ، مدت زمانی است که مشتری درخواست HTTP را برای دریافت اولین بایت داده از سرور وب دریافت می کند. زمان بایت اول از سه مؤلفه جداگانه تشکیل شده است.

  • زمان لازم برای ارسال درخواست HTTP.
  • زمان لازم برای پردازش درخواست سرور.
  • زمان لازم برای ارسال سرور اولین بایت پاسخ به مشتری است.

چرا زمان ماندگاری بایت فایل HTML زمان کند است؟

ابتدا یک مرورگر وب فایل HTML را در اختیار شما قرار می دهد که شامل همه منابع موجود در رفرنس ها است که متعاقبا دانلود می شوند. مرورگر بدون دریافت فایل HTML هیچ درخواستی را شروع نمی کند. مرورگرهای وب ممکن است ضمن دریافت اولین بایت فایل HTML ، بارگیری درخواست را شروع کنند. بنابراین زمان بایت اول (TTFB) نیز نقش مهمی دارد. با این حال ، در بیشتر موارد ، محتوای وب سایت را نمی توان از بارگیری تا زمانی که HTML به طور کامل بارگیری شود ، مسدود کرد. بنابراین ، TTFB به اندازه TTLB اهمیت دارد.

مشکل بک اند کند:

مثال ساده شده زیر نشان می دهد که چگونه یک بک اند کند می تواند به تأخیر در بارگیری درخواست های دنباله بعدی منجر شود. تست سرعت کامل صفحه با استفاده از ابزار تست سرعت وب سایت انجام شده است. مثال اول تحویل سریع سند HTML را بدون تأخیر نشان می دهد.

حل مشکل کند بودن TTFB

در مثال زیر ، ما به طور دستی یک تأخیر ۱ ثانیه را اضافه کردیم تا مسئله زمان کند برای اولین بایت را برجسته کنیم. پس از بارگیری کامل سند HTML ، درخواست ها بارگیری می شوند.

حل مشکل کند بودن TTFB

تفاوت بین TTFB و TTLB در این مثال بسیار اندک است ، که مشکلات اتصال یا فاصله بزرگ جغرافیایی را به عنوان مشکلات احتمالی از بین می برد. مسئله باید روی سرور مبدا باشد. به طور متوسط هر چیزی با TTFB زیر ۱۰۰ میلی ثانیه خارق العاده است. هر چیزی بین ۲۰۰-۵۰۰ ms استاندارد است و هر چیزی بین ۵۰۰ ms تا ۱ ثانیه کمتر از ایده آل است. هر چیزی بیشتر از ۱ ثانیه احتمالاً باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.

دلایل کندی زمان اول و آخرین بایت چیست؟

بسیار مهم است که شما چنین موضوعاتی را سریع تشخیص دهید. حل آنها ممکن است تأثیر بزرگی در نحوه ایجاد معماری خود یا نحوه طراحی بانک اطلاعاتی شما داشته باشد. کلیه درخواست های زیر تحت تأثیر این تأخیر قرار گرفته اند. این نشان دهنده اهمیت در حل و فصل وب سایت کند به دلیل مشکلات زمان بایت تا اول است.

در اینجا لیستی از متداول ترین موارد ذکر شده است:

  • کد ناکارآمد در سرور مبدا
  • طراحی پایگاه داده در نتایج نمایش داده شده آهسته (شاخص ها ، تعهدات ، رویه های ذخیره شده و غیره) نتیجه می گیرد
  • وب سرور تنظیم شده (Apache، Nginx، PHP، Ruby، MySQL، MongoDB، sysctl و غیره)
  • سرور مبدا به ظرفیت خود رسیده است (CPU ، حافظه ، دیسک i / o ، و غیره)

زمان تست بایت اول:

ابزار تست عملکرد یک روش عالی برای آزمایش TTFB به راحتی بر روی یک درخواست واحد از ۱۰ مکان مختلف در سراسر دنیا است. به سادگی URL خود را وارد کنید و TTFB را علاوه بر سایر داده های پاسخ مفید نیز برمی گرداند. هر چیزی زیر ۴۰۰ ms یک شاخص سبز را برمی گرداند.

جمع بندی:

دلتا بزرگ بین TTFB و TTLB اغلب به دلیل مسافت جغرافیایی یا ارتباط اتصال به طور کلی ایجاد می شود ، که منجر به افزایش تاخیر و کاهش توان کارایی می شود. این واقعیت به تمایز مشکلات و جداسازی حل مسئله کمک می کند.

امیدوارم این مقاله براتون مفید بوده باشه.

ما رو تو شتابان هاست دنبال کنید. 🙂

ارسال دیدگاه جدید