نحوه نصب اوبونتو در Raspberry Pi

نحوه نصب اوبونتو در Raspberry Pi

سعیده مهاجری
Raspberry Pi محبوب ترین SBC (کامپیوتر تک برد) است. می تواند برای اهداف مختلفی مانند رایانه رومیزی ، مرکز رسانه خانگی ، روتر Wi-Fi هوشمند ، سیستم اتوماسیون و سرور بازی مورد استفاده قرار گیرد. اگر Raspberry Pi شما بدون کارت SD که از قبل با NOOBS دانلود نشده است همراه شما باشد ، باید به صورت دستی یک سیستم عامل را روی کارت SD خود نصب کنید. شما می توانید بسیاری از سیستم عامل های مختلف از جمله Windows 10 IoT ، FreeBSD و توزیع های مختلف لینوکس مانند Arch Linux و Raspbian را روی Raspberry Pi اجرا کنید. اوبونتو محبوب ترین توزیع لینوکس است که می تواند روی انواع سخت افزارها از رایانه های پیشرفته گرفته تا دستگاه های کوچک مانند Raspberry Pi اجرا شود. با ما همراه باشید تا شما عزیزان را با نحوه نصب اوبونتو در Raspberry Pi آشنا کنیم.

تنظیم کارت SD :

چندین برنامه مختلف برای استفاده رایگان وجود دارد که می توانید از flash ISO images برای کارتهای SD استفاده کنید. در این آموزش ، ما از Raspberry Pi Imager استفاده خواهیم کرد. Raspberry Pi Imager یک ابزار اپن سورس برای تنظیم سیستم عامل هایی است که روی کارت های Raspberry Pi به کارت های SD اجرا می شوند. این برنامه برای ویندوز ، macOS و اوبونتو موجود است. به صفحه دانلود Raspberry Pi بروید ، جدیدترین نسخه Imager را برای سیستم عامل خود دانلود کرده و برنامه را نصب کنید. توجه داشته باشید که تنظیم کارت SD یک فرایند مخرب است و تمام داده های موجود را پاک می کند. اگر اطلاعاتی روی کارت SD دارید ، ابتدا از آن back up تهیه کنید.

۱_ کارت SD را در درایو قرار داده و برنامه Raspberry Pi Imager را اجرا کنید:

نحوه نصب اوبونتو در Raspberry Pi

۲_ برای انتخاب سیستم عامل مورد نظر ، روی دکمه “CHOOSE OS” کلیک کنید. به پایین بروید و روی “Ubuntu” کلیک کنید:

نحوه نصب اوبونتو در Raspberry Pi

۳_ لیستی از تصاویر اوبونتو برای انتخاب به شما ارائه می شود. تصویر را با توجه به نسخه Pi خود انتخاب کنید. در این راهنما ، ما از Raspberry Pi 4 با ۴ گیگابایت رم استفاده می کنیم و اوبونتو ۲۰٫۰۴ ۶۴ بیتی را انتخاب می کنیم:

نحوه نصب اوبونتو در Raspberry Pi

۴_ روی “CHOOSE SD CARD” کلیک کنید و در منوی جدید کارت SD را که وارد کرده اید انتخاب کنید. اگر بیش از یک کارت SD به سیستم شما متصل است ، مطمئن شوید که درایو صحیحی را قبل از تنظیم کارت SD انتخاب کرده اید:

نحوه نصب اوبونتو در Raspberry Pi

۵_ بر روی “WRITE” کلیک کنید و Raspberry Pi Imager تصویر انتخاب شده را دانلود کرده و روند تنظیم کارت را شروع می کند:

نحوه نصب اوبونتو در Raspberry Pi

بسته به اندازه فایل و سرعت کارت ، مراحل کار ممکن است چند دقیقه طول بکشد.

۶_ در صورت موفقیت ، برنامه پیام زیر را نشان می دهد:

نحوه نصب اوبونتو در Raspberry Pi

شما یک کارت اوبونتو قابل بوت روی کارت SD خود دارید.

تنظیمات شبکه :

می توانید PI خود را به اینترنت ، از طریق اترنت یا Wi-Fi متصل کنید. اگر می خواهید از اتصال سیمی استفاده کنید ، Pi را با کابل به روتر خانه خود متصل کنید و مراحل بعدی را در این بخش نادیده بگیرید. برای اتصال Pi به شبکه به صورت بی سیم هنگام راه اندازی ، باید فایل کانفیگ شبکه را ویرایش کرده و اطلاعات Wi-Fi خود را وارد کنید.

۱_ اگر کارت SD را از کارت خوان رایانه خود حذف کردید ، دوباره آن را وارد کنید. کارت SD به طور خودکار اجرا می شود.

۲_ با استفاده از مدیر فایل سیستم عامل خود ، به قسمت پارتیشن سیستم در کارت SD بروید.

۳_ فایل کانفیگ شبکه را باز کنید و آن را به روز کنید. به عنوان مثال ، اگر نام شبکه wifi شما “my-router” باشد و رمز عبور wifi “S3kr1t” باشد ، فایل را به صورت دستور زیر ویرایش کنید:

version: 2
ethernets:
eth0:
 dhcp4: true
 optional: true
wifis:
 wlan0:
 dhcp4: true
 optional: true
 access-points:
  my-router:
   password: "S3kr1t"

۴_ فایل را ذخیره کرده و کارت را از رایانه خود خارج کنید. هنگام راه اندازی ، Pi شما به طور خودکار به شبکه مشخص شده متصل می شود.

Boot Raspberry Pi :

می توانید از Raspberry Pi خود به عنوان یک ماشین headless استفاده کنید و از طریق SSH به آن متصل شوید یا به یک نمایشگر HDMI وصل شوید. کارت SD را در Pi خود قرار داده و آن را روشن کنید. اگر از مانیتور و صفحه کلید استفاده می کنید ، قبل از اینکه صفحه Raspberry Pi خود را روشن کنید ، آنها را وصل کنید. به طور پیش فرض  نام کاربری و رمز عبور ، ubuntu است. چند دقیقه طول می کشد تا Pi راه اندازی شود. پس از آنلاین شدن ، می توانید آدرس IP Raspberry Pi را در router’s DHCP lease table خود پیدا کرده و از طریق ssh وارد اوبونتو شوید:

ssh ubuntu@192.168.1.149

اولین بار که وارد سیستم می شوید ، از شما خواسته می شود رمزعبور کاربر اوبونتو را تغییر دهید.

جمع بندی :

نصب اوبونتو در Raspberry Pi یک روند کاملاً ساده است. کاری که شما باید انجام دهید این است که کارت SD را تنظیم کرده و Raspberry Pi را راه اندازی کنید.

امیدواریم مطالب مورد پسند بوده و از آن بهره لازم را برده باشید. خوشحال میشویم نظرات و سوالات خود را در قسمت دیدگاه به اشتراک بگذارید و ما را در شتابان هاست همراهی کنید.😊

برچسب ها: دستورات لینوکس