تنظیمات DNS در مک

تنظیمات DNS در مک

زهرا عزتی

پیکربندی تنظیمات Mac Domain Name Serverکه مخفف آن (DNS) و یک فرایند ساده است. حتی در این صورت ، باید چندین تفاوت ظریف را رعایت کنید تا به شما کمک کند حداکثر استفاده را از سرور DNS خود ببرید. شما می توانید تنظیمات DNS Mac خود را با استفاده از صفحه تنظیمات سیستم شبکه پیکربندی کنید ، جایی که می توانید از دستورالعمل های مشابه برای هر نوع اتصال شبکه استفاده کنید. با ما در شتابان هاست همراه باشید.

 

پیش نیاز

یک یا چند آدرس DNS IP:

آدرسهای IP معمولاً توسط ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) شما اختصاص داده می شوند ، اگرچه معمولاً برای استفاده از سرورهای نام اختصاصی هیچ محدودیتی ندارید. برخی از افراد ترجیح می دهند از سرویس های DNS در دسترس عموم ، مانند Open DNS یا Google DNS ، با این نظریه استفاده كنند كه سرورهای DNS كه در دسترس عموم هستند ، ممكن است سریعتر از سرویس های ارائه شده توسط ISP محلی باشند. اگر مطمئن نیستید از کدام سرویس DNS استفاده می کنید ، برنامه namebench Google را امتحان کنید تا سرعت هر سیستم DNS را آزمایش کند.

دسترسی اداری به Mac شما:

برای ایجاد تغییر در تنظیمات شبکه در Mac خود به گذرواژه سرپرست نیاز دارید. اگر حساب کاربری شما تنها حساب کاربری موجود در Mac شما باشد ، پس آن نیز حساب سرپرست است.

باز کردن تنظیمات DNS Mac شما

تنظیمات سیستم را با انتخاب System Preferences در فهرست Apple یا کلیک کردن روی نماد System Preferences در Dock راه اندازی کنید.

چگونه تنظیمات DNS Mac خود را تغییر دهیم

روی شبکه در صفحه System Preferences کلیک کنید تا صفحه تنظیمات Network (Network Preferences) باز شود ، که همه انواع اتصال شبکه که در حال حاضر برای Mac شما در دسترس است را نمایش می دهد.

نوع اتصال را که می خواهید تنظیمات DNS را تغییر دهید در صفحه سمت چپ انتخاب کنید و روی دکمه Advanced کلیک کنید.

روی تب DNS کلیک کنید تا دو صفحه نمایش داده شود. یکی از صفحه ها شامل سرورهای DNS و دیگری شامل دامنه های جستجو است. این صفحه ای است که می توانید ورودی های DNS را به آن اضافه یا حذف کنید.

چگونه تنظیمات DNS Mac خود را تغییر دهیم

لیست سرورهای DNS ممکن است خالی باشد ، ممکن است دارای یک یا چند ورودی باشد که به رنگ خاکستری درآمده اند ، یا ممکن است ورودی هایی با یک متن تاریک عادی داشته باشد. متن خاکستری حاکی از آدرس IP سرورهای DNS است که توسط دستگاه دیگری در شبکه شما تعیین شده است؛ می توانید با ویرایش لیست سرور DNS در Mac خود ، تکالیف را نادیده بگیرید. هنگامی که با استفاده از صفحه تنظیمات شبکه Mac خود ، ورودی های DNS را در اینجا لغو می کنید ، تغییرات فقط بر روی Mac شما تأثیر می گذارد و نه سایر دستگاه های شبکه شما.ورودی های موجود در متن تیره نشان دهنده آدرس های DNS هستند که به صورت محلی در Mac شما وارد شده اند. ورود خالی نشان می دهد که هنوز هیچ سرور DNS اختصاص داده نشده است.

ویرایش مطالب DNS

اگر لیست DNS خالی است یا یک یا چند ورودی خاکستری دارد ، می توانید یک یا چند آدرس DNS جدید به لیست اضافه کنید. هر ورودی که اضافه می کنید جایگزین ورودی های خاکستری می شود. اگر می خواهید یک یا چند آدرس DNS خاکستری را حفظ کنید ، آدرس ها را بنویسید و سپس به عنوان بخشی از روند افزودن آدرس های DNS جدید دوباره وارد کنید.

اگر از قبل یک یا چند سرور DNS در متن دارید ، ورودی های جدیدی که اضافه می کنید در لیست آنها ظاهر می شود و جایگزین سرورهای DNS موجود نیست. اگر می خواهید یک یا چند سرور DNS موجود را جایگزین کنید ، می توانید آدرس های DNS جدید را وارد کنید و سپس ورودی ها را برای تنظیم مجدد آنها بکشید یا ابتدا ورودی ها را حذف کنید و سپس آدرس های DNS را به ترتیب دلخواه خود اضافه کنید.

ترتیب سرورهای DNS مهم است. وقتی Mac شما نیاز به حل یک URL دارد ، اولین ورودی DNS را در لیست جستجو می کند. در صورت عدم پاسخ ، Mac شما از ورودی دوم در لیست اطلاعات لازم را می خواهد. این فرایند تا زمانی ادامه می یابد که سرور DNS پاسخی را برگرداند یا Mac شما بدون دریافت پاسخ از طریق تمام سرورهای DNS ذکر شده اجرا شود.

افزودن ورودی DNS

وقتی در صفحه تنظیمات DNS هستید ، می توانید به راحتی ورودی جدید DNS را اضافه کنید.

روی علامت + (بعلاوه) در گوشه پایین سمت چپ صفحه کلیک کنید.

چگونه تنظیمات DNS Mac خود را تغییر دهیم

آدرس سرور DNS را در صفحه سرورهای DNS در قالب نقطه اعشاری IPv6 یا IPv4 وارد کنید – گروه هایی از اعداد که با علامت اعشار از هم جدا شده اند.

برای افزودن آدرس های DNS بیشتر ، این فرایند را تکرار کنید.

 حذف ورودی DNS

هنگامی که در صفحه تنظیمات DNS هستید ، می توانید ورودی های DNS را نیز حذف کنید.

آدرس DNS را که می خواهید حذف کنید برجسته کنید.

چگونه تنظیمات DNS Mac خود را تغییر دهیم

بر روی – (علامت منهای) در گوشه پایین سمت چپ صفحه کلیک کنید.

برای هر آدرس DNS اضافی که می خواهید حذف کنید این کار را تکرار کنید.

نمی توانید آدرس DNS را که توسط دستگاه دیگری پیکربندی شده است (یک ورودی خاکستری) حذف کنید.

استفاده از دامنه های جستجو

صفحه جستجوی دامنه ها در تنظیمات DNS برای تکمیل خودکار نام های هاست مورد استفاده در Safari و سایر سرویس های شبکه استفاده می شود. به عنوان مثال ، اگر شبکه خانگی شما با نام دامنه example.com پیکربندی شده باشد و بخواهید به چاپگر شبکه ای به نام ColorLaser دسترسی پیدا کنید ، معمولاً ColorLaser.example.com را در Safari وارد می کنید تا به صفحه وضعیت آن دسترسی پیدا کنید.

اگر example.com را به بخش Search Domain اضافه کرده اید ، Safari می تواند example.com را به هر نام هاست وارد شده اضافه کند. با پر کردن بخش جستجوی دامنه ، می توانید ColorLaser را در قسمت URL Safari وارد کنید ، و این به ColorLaser.example.com متصل می شود.

دامنه های جستجو با همان روش ورودی های DNS اضافه ، حذف و سازماندهی می شوند.

نتیجه:

وقتی ویرایش را تمام کردید ، روی دکمه تأیید کلیک کنید. این عمل صفحه Advanced Network را می بندد و شما را به صفحه اصلی Network Preference بازمی گرداند.

برای تکمیل مراحل ویرایش DNS ، روی دکمه Apply کلیک کنید.

تنظیمات DNS جدید شما آماده استفاده است. به یاد داشته باشید ، تنظیماتی که تغییر داده اید فقط روی Mac شما تأثیر می گذارد. اگر می خواهید تنظیمات DNS را برای همه دستگاههای شبکه خود تغییر دهید ، تغییرات را در روتر شبکه خود انجام دهید. ارائه دهنده DNS جدید خود را آزمایش کنید تا مطمئن شوید همه موارد به درستی تنظیم شده است.

ما را در شتابان هاست دنبال کنید.

ارسال دیدگاه جدید