مدیریت DNS در دایرکت ادمین

مدیریت DNS در دایرکت ادمین

مرتضی حبیبی

با سلام ما امروز قصد داریم که به شما همراهان عزیز DNS Management یا همان مدیریت DNS را در دایرکت ادمین بیاموزیم.

برای مدیریت رکوردهای DNS سایتتان در کنترل پنل دایرکت ادمین و اعمال تغییرات در آن می توانید همانند تصویر زیر پیش بروید:

 

مدیریت DNS در دایرکت ادمین

 

با انتخاب گزینه DNS Management وارد آن شوید. با صفحه ای همانند عکس زیر رو به رو می شوید.

 

مدیریت DNS در دایرکت ادمین

 

حالا به شما چند تا از انواع رکورد های DNS در دایرکت ادمین را معرفی میکنیم:

A : رکورد آدرس (Address record) باعث اتصال یک نام دامنه یا زیر دامنه به یک آدرس IP می شود. به این معنا که اکنون آدرس IP و نام Domain به یک چیز مشترک مثلا سایت شما اشاره دارند. اکنون سایت شما با آدرس IP و همچنین با نام Domain قابل دسترسی است. این رکورد همچنین با عنوان DNS Record شناخته می شود.

 

NS : رکورد سرور نام دامنه (Name Server Record) یک DNS اصلی یا اولیه (Primary DNS) را برای یک نام دامنه مشخص می کند. بعلاوه یک رکورد NS برای مشخص کردن یک DNS ثانویه یا Secondry DNS لازم است. DNS ثانویه به عنوان سیستم کمکی یا اضافی (Redundancy) بطور دائم یک نسخه پشتیبان و بروز شونده از محتویات سرور DNS اصلی را در خود نگهداری می کند.

 

MX : رکورد انتقال یا تبادل نامه (Mail Exchange Record) برای معرفی کردن آدرس Server بکار می رود که ایمیل ها باید بسوی آن منتقل شوند یا تغییر مسیر(Redirect) داشته باشند. این رکورد همچنین می تواند یک فیلد حق تقدم (Priority Field) داشته باشد بطوری که ایمیل بتواند از روی یک ترتیب تعیین شده به چندین Server دیگر منتقل یا هدایت شود.

 

CNMAE : رکورد معیار نام (Canonucal Name Record) برای ایجاد نام های مستعار (Aliases) که به نام های دیگری اشاره می کنند بکار می رود. این گزینه معمولاً برای مرتبط کردن نام های زیردامنه از نوع Mail , FTP , WWW به نام دامنه اصلی بکار می رود. مثلاً یک رکود CNAME می تواند clients.shetabanhost.com را به نام دامنه اصلی یعنی shetabanhost.com مرتبط کند. بنابراین، عمل CNAME مر تبط با Aliasing names می باشد.

 

PTR : رکورد اشاره گر (Pointer Record) اطلاعات لازم برای Reverse DNS را فراهم می آورد که به منظور واقعه نگاری (Logging) و تطبیق (Verification) نام Domain بکارگرفته می شود. همچنین با نام Inverse DNS شناخته می شود. PTR یک رکورد اختیاری است.

 

TXT : رکورد متن یا Text Record می تواند برای اضافه کردن هر نوع توضیح بکار رود. این رکورد همچنین جهت فراهم کردن اطلاعات لازم برای سیستم تصدیق فرستنده ایمیل SPF بکار رود.

 

SOA : اولین رکورد در فایل یا رکورد شروع اعتبار (Start Of Authority) به عنوان اولین رکورد در فایل DNS یا Zone File شناخته می شود که حاوی نام DNS Server اصلی می باشد. محتویات این رکورد باید با محتویات یک رکورد NS، آدرس ایمیل مدیر و طول زمانی که رکوردها باید پیش از بازگشت به  DNS Server اصلی ذخیره شوند (Cash) مرتبط باشد. SOA همچنین شامل داده های مربوط به سرور دی ان اس ثانویه مانند تاریخ آخرین بروزرسانی و فاصله های زمانی برای بررسی تغییرات دومین است.

امیدواریم از مطلب بهره لازم را برده و برای شما مفید بوده باشد. نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

ما را در شتابان هاست دنبال کنید.

برچسب ها: DNS Management DNS Management چیست DNS Management در دایرکت ادمین DNS Manegment in Direct admin what is DNS Management دایرکت ادمین رکورد های DNS مدیریت DNS چیست مدیریت DNS در دایرکت ادمین

ارسال دیدگاه جدید