تفاوت میان SFTP و FTP

تفاوت میان SFTP و FTP

علی مرادی

مهمترین کار محیط شبکه انتقال فایل ها / داده ها / اطلاعات بین میزبان های موجود در شبکه است. FTP و SFTP پروتکل های انتقال دهنده پرونده هستند. انتقال پرونده ها از طریق شبکه با فرمت متن ساده می تواند نگرانی امنیتی را ایجاد کند. پروتکل FTP زمانی معرفی شد که امنیت در اینترنت مسئله بزرگی نبود. داده ها به صورت رمزگذاری نشده در FTP ارسال شده اند که به راحتی توسط مهاجم قابل رهگیری است. از این رو ، برخی کانال های امن برای انتقال پرونده ها لازم بودند. برای این کار می توانید یک لایه Secure Socket Layer را بین لایه برنامه FTP و TCP اضافه کنید و یا می توان از پروتکل مستقلی به نام SFTP استفاده کرد.

در ادامه با در شتابان هاست همراه باشید تا به تفاوت SFTP و FTP بپردازیم.

FTP:

مخفف “File Transfer Protocol” است. همچنین امروز یکی از قدیمی ترین پروتکل های مورد استفاده است و روشی مناسب برای جابجایی پرونده ها است. سرور FTP با زیر شاخه ها امکان دسترسی به دایرکتوری را دارد. کاربران با یک سرویس دهنده FTP به این سرورها متصل می شوند ، یک تکه نرم افزاری که به شما امکان می دهد تا فایل ها را از سرور دانلود کنید و همچنین فایل ها را روی آن آپلود کنید.

در مقاله های قبلی ما بطور کامل FTP را معرفی کرده ایم. برای مطالعه بیشتر و آشنایی دقیق تر با FTP به اینجا بروید.

تفاوت میان SFTP و FTP

SFTP:

SFTP (پروتکل امن انتقال پرونده) روشی مطمئن برای انتقال پرونده ها از طریق شبکه است. اگرچه پروتکل FTP برای انتقال پرونده ها از یک میزبان به میزبان دیگر در شبکه داریم ، اما زمان طراحی FTP امنیت موضوع مهمی نبود.

پروتکل FTP برای برقراری ارتباط با میزبانی که پرونده برای ارسال به آن احتیاج دارد به رمزعبور احتیاج دارد ، اما رمزعبور به متن ساده است که تهدیدی برای متوقف شدن توسط یک مهاجم است. سپس مهاجم می تواند از رمز عبور سوءاستفاده کند. داده ها در متن ساده از طریق اتصال داده نیز ارسال می شوند که دوباره ناامن است.

بنابراین ، SFTP یک کانال امن برای انتقال پرونده ها از طریق شبکه معرفی کرد. SFTP بخشی از پروتکل SSH یا (Secure Shell) است که در واقع برنامه ای در یونیکس است. پروتکل SSH ارتباط مستقیمی بین مشتری و سرور برقرار می کند و سپس برنامه SFTP مشابه FTP عمل می کند و پرونده را در کانال امن ایجاد شده توسط SSH انتقال می دهد. در این روش ، پرونده با استفاده از SFTP به صورت ایمن قابل انتقال است.

تفاوت میان SFTP و FTP

تفاوت های SFTP و FTP:

پایه ای:

  • FTP برای انتقال پرونده ها بین میزبان ها کانال ایمنی فراهم نمی کند.
  • SFTP یک کانال مطمئن برای انتقال پرونده ها بین هاست فراهم می کند.

پروتکل:

  • FTP یک پروتکل TCP / IP است.
  • پروتکل SFTP بخشی از پروتکل SSH (یک برنامه کاربردی ورود به سیستم از راه دور) است.

ارتباط:

  • FTP اتصال پورت را در پورت TCP 21 برقرار می کند.
  • SFTP پرونده تحت اتصال ایجاد شده توسط پروتکل SSH بین مشتری و سرور را انتقال می دهد.

رمزگذاری:

  • رمز و داده های FTP با فرمت متن ساده ارسال می شوند.
  • SFTP قبل از ارسال داده ها را رمزگذاری می کند.

جمع بندی:

هر دو FTP و SFTP پروتکل انتقال فایل هستند ، اما SFTP روشی مطمئن برای انتقال پرونده از یک میزبان به هاست دیگر در شبکه فراهم می کند.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

ما را در شتابان هاست دنبال کنید.

برچسب ها: FTP

ارسال دیدگاه جدید